Kostkarki do lodu gastronomiczne - jak dbać by lód był wysokiej jakości - Qgast Kraków
2855
post-template-default,single,single-post,postid-2855,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.3,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Kostkarki do lodu: jak o nie dbać by lód był wysokiej jakości

Kostkarki do lodu: jak o nie dbać by lód był wysokiej jakości

Kostkarki do lodu są niezastąpionym pomocnikiem małych i dużych lokali gastronomicznych. Znajdują szerokie zastosowanie poczynając od bezpośredniego wykorzystania podczas przygotowania potraw lub napojów aż po krótkotrwałe zewnętrzne chłodzenie pojemników gastronomicznych. Kostkarki do lodu są dostępne w dwóch opcjach w zależności od typu lodu – w kostkach lub lodu kruszonego (urządzenia te zwane czasem też łuskarkami).

Kostkarki gastronomiczne do lodu mogą być chłodzone wodą lub powietrzem zależnie od modelu:

CHŁODZONE WODĄ

Zaletą kostkarek chłodzonych wodą jest większa wydajność o około 1 kg na dobę. Nadają się również do zabudowy, ponieważ nie wymagają dodatkowej wentylacji. Wielką zaletą chłodzenia za pomocą wody jest uniezależnienie pracy kostkarki od warunków termicznych otoczenia.

CHŁODZONE POWIETRZEM

Natomiast kostkarki chłodzone powietrzem cechują się nieco mniejszą wydajnością i wymagają przestrzeni do chłodzenia, ale zużycie wody jest znacznie mniejsze. Dodatkowo filtr powietrza można łatwo zdemontować do mycia.


JAK POWINNIŚMY DBAĆ O KOSTKARKĘ DO LODU:

Jak każde urządzenie wodne (podobnie jak np. zmywarka gastronomiczna z funkcją wyparzania), kostkarki powinny być podłączone nie bezpośrednio do zaworu z wodą ale powinny posiadać filtr do wody między zaworem wody a samym urządzeniem.
Kostkarki do lodu są urządzeniami gastronomicznymi o bardzo dużej wrażliwości na zabrudzoną/zanieczyszczoną wodę.
Dodatkowo powinniśmy co jakiś czas przeczyścić zbiornik z lodem ponieważ tam lubią zalegać różne bakterie oraz grzyby które się wytwarzają z długiego przechowywania lodu oraz jak już wcześniej zastało wspomniane zabrudzonej wody. Czasami może też z urządzenia wydobywać się nie przyjemy zapach.

W wyposażeniu gastronomii jest szeroki asortyment oraz dostęp do środków którymi można czyścić takie urządzenia oraz podobnie sprawa ma się z filtrami do wody które można już kupić za naprawdę nie wielką kwotę a dzięki temu przedłużymy żywotność Naszego urządzenia gastronomicznego.

Częstym problemem w kostkarkach gastronomicznych jest problem tak zwanego mokrego lodu.
Czasem nawet lód znajduje się w zbiorniku w dużej ilości wody.
Poniżej zdjęcia z takiej sytuacji:

Kostkarki do lodu gastronomiczneKostkarka do lodu gastronomicznaWnętrze kostkarki gastronomicznej do lodu

Na zdjęciach widzimy coś na kształt brązowej galarety która wypływa z urządzenia oraz jak lód stoi w wodzie – jest to skutek nie czyszczonego sitka w którym z czasem nazbierało się masę zabrudzeń z wody i spowodowało to zatkanie odpływu wody z urządzenia gastronomicznego.

Aby temu zapobiec powinniśmy się stosować do powyższych oraz poniższych zaleceń – bardzo ważne jest by dobrać kostkarkę do lodu o odpowiednim chłodzeniu (woda lub powietrze) do miejsca w którym ona będzie zamontowana i procowała oraz raz na jakiś czas zamówić profesjonalny serwis gastronomiczny, który pomoże Państwu zadbać o urządzenie i znacząco będzie przedłużał jego żywotność.


CZYSZCZENIE I KONSERWACJA :

Urządzenie należy czyścić odłączone od źródła zasilania prądem elektrycznym.

Aby utrzymać wydajność urządzenia należy co miesiąc czyścić filtr skraplacza.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego kształtu kostek lodu lub wykrycia nierówności na ich powierzchni, należy wyczyścić spryskiwacz.

Zewnętrzne części urządzenia należy przetrzeć wilgotną gąbką.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz