Profesjonalny ekspres ciśnieniowy do kawy do kawiarni - zakup - Qgast Kraków
23283
post-template-default,single,single-post,postid-23283,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.3,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Profesjonalny ekspres ciśnieniowy do kawy do kawiarni – zakup

Profesjonalny ekspres ciśnieniowy do kawy do kawiarni – zakup

Wybór profesjonalnego ekspresu do kawy do Naszej kawiarni czy szeroko rozumianej gastronomii jest bardzo prosty lecz trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Pierwszą sprawą jest określenie czy kawa w Naszej gastronomii jest „dodatkiem” czy jest to główny produkt Naszej działalności oraz jaką przewidujemy sprzedaż lub zapotrzebowanie.

Gdy już mamą tą pierwszą informację możemy zacząć szukać odpowiedniego ekspresu do kawy, każdy ekspres w swojej specyfikacji powinien mieć podaną orientacyjną wydajność kaw na godzinę. Jednak proszę pamiętać, że podana ilość jest podaną ilością orientacyjną natomiast sama szybkość wykonania kawy zależy też od osoby obsługującej ekspres.

Kolejną kwestią jest decyzja odnośnie wyboru rodzaju ekspresu, ekspresy możemy podzielić na ekspresy kolbowe, ekspresy przelewowe oraz ekspresy automatyczne. Ekspresy przelewowe znajdą raczej zastosowanie w biurach, obsłudze grup czy np. na bankietach (szwedzki stół). Do sprzedaży kawy pojedynczym klientom raczej trzeba się skupić na ekspresach ciśnieniowych kolbowych lub automatycznych.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny będzie idealnym rozwiązaniem dla biznesu, który chce szybko serwować kawę oraz nie posiada baristy a załoga lokalu może ulegać rotacji. Dzięki temu rozwiązaniu mamy gwarancję powtarzalności kawy i każda filiżanka powinna być ilościowo i smakowo bardzo zbliżona a każda osoba z personelu bardzo łatwo przygotuje kawę za przyciśnięciem jednego przycisku z wybranym rodzajem produktu: Latte, Cappuccino, mała, duża i wiele innych. Lecz proszę pamiętać, że ten sposób serwowania kawy jest bardzo prosty i idealnie się sprawdza w miejscach szybkiego żywienia.

Następnym wyborem ekspresu jest ekspres ciśnieniowy kolbowy, jest to najpopularniejsza forma urządzenia w kawiarniach i lokalach w których jest bardzo ważna kawa – jej aromat, forma podania oraz przygotowania.

W przypadku ekspresów ciśnieniowych kolbowych potrzebujemy osobę przeszkoloną w obsłudze urządzenia oraz w przygotowaniu kawy. Jednak ta forma urządzenia pozwala Państwu na stworzenie w lokalu bardzo przyjemnego klimatu. Państwa klienci na pewno będą zachwyceni formą przygotowania kawy przez baristę przy którym urządzenie wydaje bardzo przyjemne dźwięki a co najważniejsze w powietrzu roznosi się bardzo aromatyczny zapach zachęcający do spędzenia większej ilości czasu w Państwa lokalu co może skutkować kolejnymi zamówieniami nie tylko na kawę. W przypadku tworzenia kawiarni zachęcamy właśnie do tego wyboru!

Trzeba jednak pamiętać że ekspres ciśnieniowy może posiadać jedną lub kilka grup czyli kolb, kolby też mogą być pojedyncze lub podwójne lecz tak naprawdę na ilość przygotowanych kaw ma wpływ bojler a dokładnie jego pojemność. Tak naprawdę im większy bojler tym lepiej ponieważ urządzenie cały czas posiada nagrzaną w odpowiedniej temperaturze wodę do zaparzenia kawy co ma wpływ na smak oraz powtarzalność napoju.

Na samym końcu możemy skupić się na panelu obsługi ekspresu, które możemy nazwać manualne oraz z wyświetlaczami – to jest oczywiście kwestia budżetu, który możemy przeznaczyć na urządzenie. Ekspresy ciśnieniowe kolbowe posiadają funkcje dzięki którym możemy codziennie monitorować ilość przygotowanego napoju oraz ustawiać ilości podawanej gorącej wody w mililitrach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dzięki któremu możemy sterować ilością zużywanej kawy, która ma wpływ na rentowność biznesu.

Na sam koniec chcemy Państwa zachęcić do kupowania ekspresów których bojler oraz elementy doprowadzające do kolb są wykonane z miedzi ponieważ to rozwiązanie bardzo przedłuża żywotność urządzenia. Dodatkowo warto zakupić filtr zmiękczający wodę przeznaczony do tego typu rządzeń, dzięki temu zaoszczędzimy na serwisie odkamieniającym ekspres a proszę pamiętać, że ta czynność jest czasochłonna i może być kosztowna, wynika to z konstrukcji urządzenia, w którym jest trudny dostęp do bojlera i jego składowych by należycie je odkamienić. Występują oczywiście w sprzedaży specjalne środki które się wsypuje do kolby dzięki czemu czyścimy urządzenie jednak ta forma dbania o ekspres jest formą bardzo ważną ale jednak doraźną.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz